Cieżko napisać coś więcej niż to, że większość informacji z początku tego odcinka jest nieaktualnych. Nagroda złotej łopaty gwarantowana. Świeci słońce, jest ciepło, a my tutaj gadamy o chłodzie i początku sezonu. Do tego podobno przyszła dostawa do sklepu emtb.pl. Jednak to też nieaktualna informacja, ponieważ w momencie publikacji prawie cały asortyment został wyprzedany. Na szczęście pytanie od słuchacza o kulisy pracy w POMBA tak szybko się nie zdeaktualizuje. Główny temat też nie stracił na aktualności. Czy jazda po wertepch jeszcze istnieje? Do jakiego rodzaju jazdy tworzy się teraz rowery?
Nie wiemy, który to odcinek publikowany po dłuższej przerwie. Z pewnością nie pierwszy i pewnie nie ostatni. Jednak nie poświęcając temu większej uwagi publikujemy 38. odcinek, a w nim: Michał opowiada jak zmusił do jazdy na rowerze jednego z prowadzących podcast MacGadka. Pajonk opowie jak został „zmuszony” do jazdy w błocie i śniegu przez naszego partnera 3bikera. Przy okazji dokończyliśmy cykl „singletrack – od pomysłu do powstania” opowiadając o ostatnim etapie, czyli budowaniu tras. Dzięki licznym pytaniom od słuchaczy, które skutecznie wyżebraliśmy, udzieliliśmy odpowiedzi na aż dwie nurtujące Was kwestie. Zapraszamy!
Podsumowanie testu przeciwdeszczowych butów Vaude Moab.
Ciekawe przejażdżki
Jazda z 3bikerem na Ślęży i w okolicach Książa – zabawa w warunkach niesprzyjających.
Pytania od słuchaczy
Odpowiadamy na pytanie o rejestrowanie wysokości i dzielimy się naszymi doświadczeniami z różnymi kaskami.
Temat odcinka
Kończymy cykl „singletrack – od pomysłu do powstania”. W luźniejszej formie niż w poprzednich odcinkach serii opowiadamy o ostatnim etapie, czyli budowaniu tras.
Po raz kolejny publikujemy odcinek ze sporym opóźnieniem. Systematyczne publikacje nie są naszą mocną stroną. Tym razem odpowiadamy na aż dwa pytania od naszych słuchaczy. Rozmawiamy o nowych planach dotyczących wrocławskiej szkółki MTB i zdajemy krótką relację po pierwszych jazdach w nowej koszulce od 3bikera. Głównym tematem odcinka jest wpływ pandemii COVID-19 na MTB. Wieści z krajów zachodniej europy są dość zaskakujące. Okazuje się, że co raz większa popularność MTB nie wszystkim przypadła do gustu. Dlaczego? Posłuchajcie 37. odcinka podcastu.
Książ i najbliższe okolice zamku – łatwe trasy z super widokami i sporymi ekspozycjami – ślad GPS.
Pytanie od słuchacza
Czy czytamy papierowe czasopisma rowerowe?
Jak planować wycieczki MTB dla początkującego rowerzysty. Jak oceniać przejazdy innych rowerzystów z GoPro, aby nie wybrać za trudnej trasy oraz jak szukać pomysłów na trasę. Przy okazji Mateusz zwrócił nam uwagę, że Kellys robi budżetową wersję carbotanium czyli kompozyt włókna węglowego i stali.
Temat odcinka
Korona-kryzys w MTB, czyli dziwne skutki pandemii w szeroko pojętym MTB widoczne w Europie, ale niekoniecznie w Polsce.
Temat, który odkładaliśmy na kolejne odcinki w końcu doczekał się nagrania. Rozmawiamy o tym jak żyć z kolarstwa górskiego i w dalszym ciągu jeździć na rowerze. Praca w serwisie rowerowym czy wypożyczalni może kojarzyć się nieograniczonym dostępem do nowinek sprzętowych oraz ludzi o podobnej zajawce. Jednak mało kto wie, że na jazdę rowerem czasu zostaje bardzo niewiele. Podpowiadamy jakich profesji związanych z kolarstwem górskim unikać, aby nie oglądać rowerów, a na nich jeździć. Przy tej okazji zaglądamy do portfela naszemu koledze Michałowi z 1Enduro.
Nie zapomnieliśmy o stałych elementach naszej ramówki, którą podzieliśmy się po równo. Rekomendacje przedstawił Michał, a o ciekawych przejażdżkach opowiadał Pajonk.
W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o wymarzonej trasie, teraz dyskutujemy o tym jak mógłby wyglądać i działać nasz wymarzony rower. Przy czym staramy się stąpać po ziemi i obracamy się w technologiach, które istnieją lub mogą istnieć. I tak odbijamy się pomiędzy błotnikami, carbotanium i rozwiązaniami z szosówek. W marzeniach o rowerze idealnym nie zapominamy o pozostałych częściach ramówki. Opowiadamy o swoich przejażdżkach, które mamy nadzieję będą ostatnimi zimowymi w tym roku. Polecamy kolejny film dokumentalny od IFHT. Zapowiadamy też kursy Pro, adresowane do osób, które chcą stać się przewodnikiem lub instruktorem MTB.
Okazuje się, że kolarstwo górskie atakuje ze wszystkich stron. Jest zauważalne nie tylko w prospektach rozdawanych w samolotach, ale także na największej platformie streamingowej z serialami i filmami. MTB weszło w mainstream i pokazywane jest jako sposób spędzania wolnego czasu w serialu, któremu daleko do tematyki sportów ekstremalnych. W zasadzie można byłoby się rozejść i opłakiwać to, że rowerzyści górscy nie są już tak elitarną grupą. Na szczęście, można w dalszym ciągu oglądać filmy, na których w zwolnionym tempie ugina się zawieszenie.
Okazało się, że nie tylko w Świeradowie da się pojeździć na rowerze górskim. Zagłębie miedziowe też ma małą, lecz atrakcyjną miejscówkę na krótką przejażdżkę. Powyższe zagadnienia były tylko rozgrzewką do rozmowy o wymarzonej trasie. Jaka powinna być jej długość, przewyższenie, charakter, przeszkody, flow, szerokość, klimat itp.
Ten odcinek zaczynamy ciekawym newsem – POMBA została oficjalnym partnerem MacGadki. Michał wystąpił gościnnie w 198. odcinku, opowiadając nie tylko o rowerach, ale także o technologicznym zapleczu naszych działań.
Pozostałe rekomendacje są ściśle związane z MTB, opowiadamy także o naszych ostatnich przejażdżkach. Pojawiło się także pytanie od słuchacza, na które odpowiadamy w stylu nie znam się to się wypowiem. Natomiast głównym temat tym razem są nasze wrażenia po przeprowadzeniu serwisu ponad 50 sztyc BikeYoke.
Początek nowego roku to niewątpliwie dobry moment na chwilę pauzy i podsumowanie poprzedniego sezonu. W otaczającej nas rzeczywistości słyszymy, że 2020 rok to pasmo rozczarowań i niepowodzeń spowodowanych wiadomo czym. Czy z naszej, bardzo osobistej, perspektywy też taki był? Posłuchajcie 32. odcinka Pojechanych. Oprócz podsumowań, standardowo znajdziecie w nim rekomendacje, ciekawe przejażdżki oraz odpowiedź na pytanie od słuchacza.
Rekomendacje i newsy
Kontynuacja rozpoczętego tematu z poprzedniego odcinka czyli przerobionych hamulców złożonych z klamek Shimano i zacisków Magura. Sprawdziliśmy niektóre parametry.
Przypominamy że kalendarz szkoleń techniki jazdy na przyszły sezon jest już gotowy i można się zapisywać.
Polecamy koszulki i inne produkty 3Biker, który jest naszym partnerem.
Biorąc pod uwagę porę roku i naszą niechęć do odstawieniu rowerów do szopy, opowiadamy o tym jak przygotowujemy się do jazdy w warunkach zimowych. Wzięliśmy na ruszt nie tylko samą jazdę, ale także to co robimy przed i po wyjściu na rower. W dziale rekomendacji Pajonk opowie o swoich doświadczeniach z jazdy na Shimurach, czyli hamulcach złożonych z podzespołów Shimano i Magura. Pytanie od słuchacza o prace zawieszenia w obniżonych temperaturach jest ściśle związane z głównym tematem, więc 31. odcinek naszego podcastu wyszedł stricte zimowy. Zapraszamy do odsłuchania.
Rekomendacje i newsy
Przypominamy że kalendarz szkoleń techniki jazdy na przyszły sezon jest już gotowy i można się zapisywać. Do końca 2020 roku oferujemy rabat w wysokości 10%! Wszystkie szczegóły na pomba.pl
Polecamy koszulki i inne produkty 3Biker, który jest naszym partnerem
Shimura czyli klamki Shimano + zaciski Magura – wrażenia po 3 miesiącach.
Ciekawe przejażdżki
Auto Drift
Dłuższa przejażdżka Pajonka na Cavalerie czyli kontynuacja tematu jazdy nie na swoim rowerze.
Temat odcinka
Jak przygotowujemy się do jazdy na rowerze zimą.
Pytanie od słuchacza
Jak zmienia się praca zawieszenia w temperaturach poniżej 0° C?
Mimo jesiennej pogody nie przestajemy jeździć i okazuje się, że czasem nasze rowery odmawiają posłuszeństwa i trzeba wspomóc się starymi lub pożyczonymi sprzętami. To znowu pozwala zauważyć spore różnice w jeździe pomiędzy naszymi rowerami, a tymi “innymi”. Okazuje się też, że temat dostępności ścieżek różnym grupom użytkowników w dalszym ciągu nie przestaje rozpalać rowerowej społeczności, która jest podzielona na tych co zawsze jadą wyścig bez hamulców i na tych, którzy idą pojeździć. Tym sposobem wracamy do tematu z 24. odcinka o trasach tylko dla rowerów. Główny temat odcinka to dość luźna dyskusja o potrzebie istnienia oznaczeń w terenie, ich formie, ilości, aktualności i innych aspektach. Czy w ogóle są potrzebne? Posłuchajcie 30. odcinka Pojechanych.